من بهنام یونسی، با محدود کردن حق استفاده از اینترنت مخالفم. برای مخالفت کلیک کنید

تجربه شخصی

سربازی، شاید بی‌فایده‌ترین دوره از عمر پسرها

مطمئناً این جمله رو از پدر و مادرهای زیادی در جامعه شنیدی که می گن: «سربازی آدم‌رو مرد می کنه».

قبل از اینکه سرباز بشم می‌گفتم حتماً همین‌طور! اما حالا که وارد ماه بیستم از خدمتم شدم به این نتیجه رسیدم که این جمله دروغ‌ترین جمله‌ای است که تو ذهن پسر و دخترهای جامعه مون کردند.

لازمه به این نکته اشاره‌کنم که من مخالف وجود سربازی نیستم اما به‌شدت مخالف سیاست‌های فعلی سربازی هستم.(البته از من که گذشت، این متن رو می‌نویسم برای آیندگان)

با هر سربازی صحبت کنی مطمئن باش به یک سبکی روزشماری از مدت سربازیش داره.

یکی مثلاً به مت شمار مراجعه می کنه، یکی تو سررسیدش روزها رو خط می زنه، یکی از اپ تقویم صبا استفاده می کنه و شمارش گر معکوس تعریف می کنه، یکی اپ نبود؟ رو از کافه بازار نصب می کنه به درصد هاش نگاه می کنه. هر پسری یه جوری خدمت سربازی اجباری رو می گذرونه.

من هم تقویم صبا رو دارم و اپ نبود؟.

اما یه سؤال که امروز ۱ آذر ۱۳۹۹ بعد از گذشت ۱۹ ماه خدمت و وارد شدن به ماه ۲۰ ام از خودم پرسیدم این بود: «چرا کاری کردند که مثل افراد مجرم زندانی شده که دارن تو زندان چوب‌خط پر می کنن برای آزاد شدن، سربازها هم دنبال این‌طور چوب‌خط‌ها باشند؟»

برای اینکه به این سؤال جواب بدم به شرایط خودم نگاه کردم. حالا با خودت می گی شرایط تو جی هست. خوب من لیسانس مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار دارم.

به نظرم تنها دلیل این هست که از سربازها بر اساس رشته تحصیلی، مهارت یا علاقه در امورهای مختلف استفاده نمی شه و عملاً دوره سربازی برای اون پسر میشه شبیه به یک زندان که فقط از اون سرباز استفاده ابزاری می شه و سرباز کلاً روزشماری می کنه که اون تمام بشه.

حالا بگذریم از اینکه تو این مدت ۲۱ ماه خدمت سربازی با تحقیرهای مختلف برای گرفتن مرخصی، دستورهای عجیب فرمانده، زیرآبی رفتن هم خدمتی‌ها مواجه می شه ونمی دونم آیا این‌ها کمک می کنه اون پسر مرد بشه؟

از حقوق سربازی هم براتون نگم. واقعاً با ۳۳۵۶۸۹ هزار تومان به عنوان حقوق سربازی یک لیسانس با درجه گروهبان یکمی می شود زندگی کرد؟

بیاین این تفکر که پسر با رفتن به سربازی مرد میشه رو کنار بگذاریم.

بهنام یونسی

مهندس نرم افزاری هستم که به دنبال علاقه‌ام یعنی دیجیتال مارکتینگ رفته‌ام. پرانرژی در پروژه‌ها تلاش می‌کنم و سعی دارم باعث توسعه کسب و کار باشم. در سایتم از تجربیاتی که در مسیر به دست می‌آورم، می‌نویسم.

نوشته های مشابه

۳ دیدگاه

 1. سلام آقا بهنام
  امیدوارم حالتون خوب باشه. من تازه قرار از این ترم وارد دانشگاه بشم و هنوز سربازی نرفتم. به شدت باهاتون موافقم که سربازی واقعا دو سال از بهترین سالهای عمرمون رو سر هیچی ازمون میگیره.
  https://www.navidsh.ir/conscription-so-called-pros/
  عنوان نوشته تون و اوایلش رو که دیدم یاد نوشته خودم افتادم. اتفاقا خوشحال میشم شما هم نظرتون رو درباره مواردی که مطرح کردم بگید. آیا سحرخیز نبودید و بعد سربازی سحرخیز شدید؟ آیا بین اطرافیان تون کسی رو دیدید که سربازی تاثیر مثبت بلندمدت روش گذاشته باشه؟
  اگه مثل این دوستمون شما هم از تجربیات سربازیتون بیشتر بنویسید خیلی خوب میشه.
  https://kamaalix.com/category/military-service/
  کسی به جز خودمون هوای ما رو نداره. شاید با اشتراک تجربیات بتونیم یکم به هم دیگه کمک کنیم. 🙂
  شاد و تندرست باشید.

  1. سلام نوید عزیز
   دست رو دلم نزار که خونه. بی فایده ترین دوره عمر برای من همین دوره سربازی بود. درسته که با خیلی از دوستان عزیزی آشنا شدم. از دوستی های جدید خوشم اومد. اما به معنی واقعی کلمه بطالت محض بود. واقعا عجیبه. دو آدرسی که گذاشتی رو دیدم. حتما تجربه هام رو تو وب سایتت و محمد کمالی می نویسم.

   1. سلام مجدد.
    ممنون از توجه تون. امیدوارم هرچه زودتر اتفاقات خوب تلخی اون دو سالِ مرده رو از ذهنتون پاک کنن.
    با توجه به اون بحث روزشمارهایی که همه همخدمتی هاتون استفاده میکردن حدس میزنم بقیه هم مثل شما دل خوشی از این وقت کشی (و شاید جوان کشی) بزرگ نداشتن. واقعا به نظر نمیاد افراد زیادی وجود باشن که سربازی رفتن براشون بهتر از نرفتن باشه.
    شاد و تندرست باشید. 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا